Haber

ECOWAS, Nijer’deki askeri darbeyi ele almak için toplandı

– ECOWAS bugün buluşuyor

Görüşmede Nijer’deki askeri darbe ele alınacak

ABUJA – Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu, bugün Nijer’in askeri olarak ele geçirilmesinin ardından ülke için izlenecek yolu görüşmek üzere acilen Nijerya’nın başkenti Abuja’ya geliyor.

Nijer’de 26-27 Temmuz’da ordunun iktidarı ele geçirmesinin ardından Afrika ülkelerinin güvenlik kaygıları devam ediyor. Nijer’de cunta yönetiminin 21 bakandan oluşan yeni kabineyi açıklamasının ardından Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu, Nijer’deki durumu görüşmek üzere Nijerya’nın başkenti Abuja’da acil toplanacaklarını duyurdu. Acil toplantıya gelmesi beklenen üye ülke temsilcilerinin Nijer’deki siyasi durumu yeniden ele alması, ülkede izlenecek yolu belirlemesi ve ülkenin alacağı değerli yeni kararları ele alması planlanıyor. ECOWAS, Nijer’de devrilen hükümet hakkında.

Bir ültimatom verildi

Devrik lider Mohamed Bazoum’un serbest bırakılması için Nijer’de cunta yönetimine tanınan sürenin sona ermesiyle ECOWAS’ın Nijer’e dışarıdan askeri müdahale olasılığı artarken, 2020’de Mali’de iktidara gelen cunta liderleri ve 2022’de Burkina Faso’da bir açıklama yaptı. ECOWAS’ın Nijer’e askeri müdahalesinin bir savaş ilanı sayılacağı konusunda uyardı.

ECOWAS’ın amacı

ECOWAS’ta üye ülkelerdeki halkların refahının artırılmasını, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınmanın sağlanmasını, bölge içi işbirliklerinin geliştirilmesini, entegrasyonun sağlanmasını, malların serbest dolaşımını öngören ortak pazar ve ortak para birimine sahip ekonomik sistemdir. , hizmetler ve insanlar ve topluluk dışından yapılan ithalatta ortak bir gümrük tarifesi uygulaması. ve siyasi birlik kurmaktır. Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gambiya, Gana, Gine, Gine Bissau, Liberya, Mali, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone, Togo ve Yeşil Burun Adaları üye ülkeler arasında yer alırken, Türkiye birliğe katılmıştır. Mayıs 2005’ten beri Abuja’da. Büyükelçiliği aracılığıyla gözlemci olarak akredite edilmiştir.

suhuthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu