Ekonomi

Mastercard: Küresel enflasyon zirve yapıyor ancak pandemi öncesi seviyelere dönmek zor

CNBC’ye konuşan Mann Enflasyon bu yıl zirve yaptı. Ancak pandemi öncesi alışık olduğumuz seviyelerin üzerinde kalmaya devam edecek” dedi.söz konusu.

Kaç ülkenin negatif faiz oranlarına ihtiyacı olduğunu tartıştığımız 2019 yılında bulunduğumuz yere geri dönmeyi umuyoruz” dedi.Mann’a göre küresel enflasyonun, koronavirüs salgınının patlak verdiği 2019 ve öncesi seviyelere dönmesi yıllar alacak.

Yüksek enflasyon nedeniyle dünya çapında birçok merkez bankası Kasım ayında politika faizlerini artırma kararı aldı.

Politika faizini artıran ülkelerin ortasında ABD, İngiltere ve Avustralya gibi G10 ülkeleri ile gelişmekte olan piyasalar olarak değerlendirilen Endonezya, Tayland, Malezya ve Filipinler yer aldı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu hafta gerçekleştireceği faiz toplantısının ardından 50 baz puanlık artırım kararı açıklaması bekleniyor. Fed bu yıl faiz oranlarını toplam 375 baz puan artırdı.

Mann, “Enflasyon önemli bir sorun haline geldi. Yükseliyor ve çok yüksek seviyelerde kalıyor” derken, merkez bankalarının politika faizlerini gereğinden fazla artırma ihtimalinin risk taşıdığına işaret etti.

Mann, merkez bankalarının faiz oranlarını gereğinden fazla artırmaları durumunda hızla geri adım atmasının ‘ciddi bir senaryo’ olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Zorluk şu ki, eğer yönünüzü şaşırmışsanız ve altınızdaki gökyüzünün ve yerin nerede olduğundan emin değilseniz, nerede olmanız gerektiğinden tam olarak emin olamayacaksınız.”sözlerini kullandı.

Yüksek enflasyona rağmen ABD’li tüketicilerin seyahat gibi ihtiyari harcamalar yapmaya devam ettiğini söyleyen Mastercard uzmanı, şunları söyledi: “Ne kadar düşük bir ihtimal olsa da, insanların akıllarının bir köşesinde ‘ya koronavirüs seyahat kısıtlamaları geri gelirse’ endişesi var”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu